Schnittpunkt Germany (ByWorld)

News Pogromcy wirusów z Górnej Bawarii

Niemiecka firma powiedziała stop koronawirusowi: innowacyjne systemy firmy Schnittpunkt wykorzystują promieniowanie UVC do filtrowania zakaźnych aerozoli z powietrza. Części do pudełka są wycinane na BySprint Fibre 3015.

Pudełko - które likwiduje wirusy

Rzecz nadal wygląda jak pudełko na buty wykonane z blachy. Przewody wchodzą i wychodzą z niego. Ale po uruchomieniu pudełko ma pomóc w powstrzymaniu koronawirusa. „Produkujemy tutaj systemy sterylizacji powietrza”, wyjaśnia Olaf Rautner, jeden z dwóch dyrektorów zarządzających firmy. „Urządzenia zasysają powietrze w pomieszczeniu do góry. Wewnątrz obudowy do neutralizacji zarazków wykorzystywane jest promieniowanie ultrafioletowe, po czym wolne od zarazków powietrze jest wydmuchiwane w kierunku sufitu. W pierwszej kolejności zapobiega to rozprzestrzenianiu się zakaźnych aerozoli w pomieszczeniu.”

Schnittpunkt Germany (ByWorld)
6.jpg
Schnittpunkt Germany (ByWorld)

Potrzeba jest matką wynalazku

Używanie promieniowania ultrafioletowego do likwidacji bakterii i wirusów nie jest całkowicie nową koncepcją. Dezynfekcja UVC jest od dłuższego czasu stosowana do sterylizacji powierzchni. Do tej pory jednak ta technologia nigdy nie była stosowana w przestrzeni publicznej, ponieważ może być szkodliwa dla zdrowia ludzkiego. „Nasze urządzenia są jednak całkowicie bezpieczne” – podkreśla Olaf Rautner. „Posiadamy kilka niezależnych certyfikatów testowych potwierdzających, że żadne promieniowanie nie może wydostać się z naszych urządzeń”. Moduły sterylizacji powietrza są dostępne w kilku wersjach: jako wolnostojący moduł wiszący, zintegrowany z designerską oprawą lub jako stojak na monitor w miejscu pracy.

Pomysł przyszedł do głowy Olafowi Rautnerowi wkrótce po wybuchu pandemii, kiedy po raz pierwszy przeczytał, że aerozole mogą odgrywać rolę w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. „To sprawiło, że zacząłem się zastanawiać, jak usunąć wirusy z powietrza”.

„Moim celem było wymyślenie czegoś, co jesteśmy w stanie wyprodukować we własnym zakresie i co pomoże nam podczas kryzysu związanego z COVID i nie tylko” 

Olaf Rautner, dyrektor zarządzający

Elastyczność w projektowaniu dzięki BySprint Fiber 3015

„Wszystkie z około 30 części blaszanych na potrzeby urządzeń wycinamy we własnym zakresie”, mówi Erwin Stuiber, dyrektor zarządzający. „Dużą zaletą podczas prac rozwojowych było to, że byliśmy zdolni do szybkiego prototypowania”. Gdy tylko zdali sobie sprawę, że „ jest sposób na to”, mówi po bawarsku Erwin Stuiber, zaczęli pracować z systemami cięcia laserowego następnej generacji. Tę elastyczność w zakresie cięcia blach firma zawdzięcza technologii Bystronic – a dokładniej BySprint Fiber 3015.

BySprint to jeden z czterech systemów do cięcia laserem światłowodowym Bystronic zlokalizowanych w siedzibie firmy Schnittpunkt w Geisenfeld z sześcioma halami produkcyjnymi. Ponadto posiadają dwa lasery CO2 i siedem pras krawędziowych.

Olaf Rautner i Erwin Stuiber od momentu założenia firmy polegają na technologii laserowej firmy Bystronic. „Szczególnie doceniamy elastyczność maszyn”, wyjaśnia Erwin Stuiber. „W końcu jesteśmy warsztatem i wiele rzeczy jest wycinanych na żądanie. Tutaj liczymy na konfiguracje, które można niezawodnie dostosować w krótkim czasie.”

1.jpg
2.jpg
5.jpg
8.jpg